Czy angielski jest potrzebny? Dlaczego stał się językiem uniwersalnym? 1

Dlaczego angielski stał się językiem uniwersalnym, określanym często mianem „współczesnej łaciny”? Czy język angielski jest rzeczywiście tak potrzebny w dzisiejszych czasach? Nie, to nie są pytania retoryczne. Wielu by się oburzyło, zdziwiło i pospieszyło z twierdzącą odpowiedzią na drugie pytanie, zapewniając, że nie ma na świecie nic bardziej niezbędnego niż tlen, kawa i angielski. Tlen – zgoda. Musimy przecież oddychać. Kawa – oczywiście, bo jakoś trzeba funkcjonować. Ale angielski? Dziś każdy mówi po angielsku, nie jest to już język niszowy, którego znajomość jest naszą sekretną supermocą sprawiającą, że wyróżniamy się w tłumie. Przyjmując tę perspektywę, można postawić się przed dylematem: po co uczyć się angielskiego, skoro np. duża część naszej konkurencji na rynku pracy również nim włada? W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy szerzej między innymi: czy angielski jest potrzebny, jakie są jego korzenie oraz dlaczego angielski stał się językiem uniwersalnym.

Czy angielski jest potrzebny w obecnej rzeczywistości?

Każdy umie pisać, czytać i przeprowadzać mniej skomplikowane równania matematyczne. Czy to znaczy, że uczenie się tych drobiazgów nie ma sensu? Rzeczywiście, język angielski jest dziś powszechny, a sprawne posługiwanie się nim to znak dobrego wykształcenia. Jego znajomość nie czyni nas już wyjątkowymi (jak było jeszcze dwadzieścia lat temu), ale jest niezbędna. Z tego powodu nie brakuje szkół angielskiego, które na różne sposoby starają się podnieść umiejętności językowe swoich kursantów. Duże zainteresowanie, jakim się cieszą, udowadnia, że język angielski wciąż nie pozostaje „w odwrocie”. Najwidoczniej wszyscy dochodzą do podobnych wniosków i uczą się języka nie tylko w ramach hobby, ale także w pełni rozumiejąc jego znaczenie w dzisiejszym świecie.

Dlaczego angielski stał się językiem uniwersalnym na niemal całym świecie?

Angielski to język zachodniogermański, pochodzi z tej samej rodziny języków co na przykład niemiecki. Używany jest nie tylko w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych, ale także w Irlandii, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii czy RPA. Dla pięciuset milionów ludzi jest to język ojczysty, ale włada nim blisko dwa miliardy ludzi. To oficjalny język ONZ, narzędzie komunikacji dyplomatów z całego świata oraz międzynarodowy kod informatyków, programistów i twórców nowych technologii. Chociaż angielski został ukształtowany przez wpływy innych języków, obecnie to on stanowi największe źródło zapożyczeń. Widoczne są także w codziennej polszczyźnie – począwszy od terminologii naukowo-technicznej (laser), przez sportową (futbol / football), po wyrażenia związane z kulturą popularną (pop) i zwroty konwersacyjne (sorry).

Na przestrzeni epok, w zależności od aktualnego układu sił i stosunków międzynarodowych, ludzkość zawsze dążyła do posługiwania się uniwersalnym językiem handlu, polityki, nauki i literatury. Przez stulecia funkcję lingua franca pełniły greka i łacina (ze szczególnym uwzględnieniem tej drugiej), potem, w czasach oświecenia, był to język francuski, a obecnie, wraz ze wzrostem nowych potęg militarno-gospodarczych, rozwojem kultury, technologii i zwiększeniem wpływów internetu, rolę tę przejął język angielski – uznawany dziś za pierwszy prawdziwie uniwersalny język ludzkości. Tak, jak dawniej arystokracja uczyła się łaciny czy francuskiego, tak dzisiaj każdy, kto chce swobodnie poruszać się po świecie – czy to realnym czy wirtualnym – musi znać angielski. Zatem odpowiedź na pytanie o to, czy angielski jest potrzebny, nasuwa się sama: tak, angielski jest potrzebny nie mniej niż czytanie, pisanie i tabliczka mnożenia.

Po co uczyć się angielskiego i kto powinien podjąć to wyzwanie?

Znając odpowiedź na pytanie, czy angielski jest potrzebny, warto zastanowić się, do czego może on przydać się akurat nam. Lepiej przemyśleć tę kwestię jeszcze przed wybraniem kursu, ponieważ określenie oczekiwań i sprecyzowanie celu to pierwsze kroki do sukcesu. Nie tylko łatwiej o motywację, ale i opracowanie (w porozumieniu z trenerem ze szkoły angielskiego) indywidualnego planu działań będzie o wiele prostsze, a nauka z pewnością bardziej efektywna.

Zanim więc zapiszemy się na kurs języka angielskiego, bądźmy świadomi kilku rzeczy. Angielski jest potrzebny, a jego znajomość świadczy między innymi o naszym wykształceniu – to po pierwsze. Po drugie – każdy może się nauczyć angielskiego, jeżeli nie brak mu motywacji i trafi na dobrego trenera. Po trzecie – jeśli wiemy po co się uczymy, łatwo się nie zniechęcimy. Dobrze mieć wizję.

Jak ustaliliśmy wcześniej, angielski to narzędzie niezbędne wszystkim, którzy chcą poruszać się po świecie swobodnie. Każdy jednak porusza się po nieco innym obszarze. Niektórzy potrzebują angielskiego tylko po to, by nie ograniczać się do stron internetowych w rodzimym języku. Międzynarodowe wyszukiwarki zdominowane są przez język angielski. Posługując się angielskim, możemy poszerzyć zakres poszukiwań plików czy informacji. Dla innych język angielski to podstawa turystycznego ekwipunku, rzecz nie mniej istotna niż paszport. Jeszcze inni, argumentując, po co uczyć się angielskiego, wskazują na ambicje zawodowe. W wielu przypadkach płynna znajomość języka obcego stanowi przepustkę do wymarzonej kariery w swojej specjalizacji, np. lekarskiej czy informatycznej.

Język angielski – przyjaciel podróżniczych dusz

Czyż bez znajomości języka Szekspira można swobodnie podróżować? Sięganie co chwila po kieszonkowe rozmówki polsko-angielskie bywa nieco niewygodne… O ile łatwiej kupić bilety, zarezerwować odpowiedni hotel, zrobić zakupy, zapytać o drogę i zwiedzać, znając przynajmniej podstawy angielskiego? Nie wspominając już o zwiększeniu szans na nawiązanie podczas wakacyjnego wypadu interesujących, międzynarodowych znajomości.

Swoboda w porozumiewaniu się językiem angielskim – przydatne narzędzie zawodowe

Wśród uczących się angielskiego oraz wśród osób, które opanowały już umiejętność perfekcyjnego posługiwania się nim, wielu zapewne potrzebuje angielskiego w pracy. Gdybyśmy zaczęli wymieniać profesje, w których angielski jest przydatny czy wręcz niezbędny, moglibyśmy spędzić wiele czasu wypisując nazwy kolejnych zawodów.

Zacznijmy od kelnerki. Do barów czy restauracji przychodzą nie tylko stali klienci, ale i turyści, którzy w danym mieście bawią przelotem. Większość z nich nie zna polskiego i nie wszystkim towarzyszą polskojęzyczni przewodnicy. Jeśli kelnerka zabłyśnie angielszczyzną, z pewnością wpłynie to na jakość obsługi i samopoczucie gości, którzy mogą zostawić hojny napiwek.

Dla lekarzy język angielski to przepustka do świata postępu, mówiąc górnolotnie. Nie należy jednak lekceważyć faktu, że w zagranicznych, anglojęzycznych mediach zamieszczane są wszelkie nowości: informacje o prowadzonych aktualnie badaniach, wyniki testów, opisy nowoczesnych metod leczenia i nowych leków. Dobrzy lekarze, którym zależy na poszerzaniu horyzontów, nie muszą czekać miesiącami, aż artykuły naukowe zostaną przetłumaczone z angielskiego na polski. Mogą zdobywać nowe informacje i zacząć działać znacznie szybciej. Warunkiem, oprócz zawodowego zaangażowania, jest oczywiście znajomość angielskiego.

Bez względu na wykonywany zawód, znajomość angielskiego zwiększa szansę nie tylko na rozwój, ale i na większe zarobki – na przykład, jeśli zdecydujemy się na emigrację. Zarówno dla stomatologów, przedszkolanek, pielęgniarek, elektryków, stolarzy, grafików, tancerek, jak i barmanów dobry angielski znaczy więcej niż sam bilet do Anglii czy Australii.

Podsumowanie

Czy angielski jest potrzebny w dzisiejszym świecie? Nie tylko już odpowiedzieliśmy sobie na to pytanie, ale i znaleźliśmy szereg argumentów potwierdzających, że bez angielskiego ani rusz. Zastanówmy się, czysto hipotetycznie, jak wyglądałoby życie bez znajomości angielskiego. Posługiwanie się przeglądarkami i wyszukiwarkami internetowymi byłoby o wiele bardziej skomplikowane. Wakacyjne wycieczki albo wyjazdy zarobkowe byłyby nie tylko trudniejsze w fazie organizacji, ale i sam ich przebieg nastręczałby trudności. Rozwój zawodowy bez angielskiego? Ciężko sobie to wyobrazić.

Z tego powodu skorzystanie z odpowiedniego kursu językowego jest opłacalnym rozwiązaniem w przypadku każdej osoby. Warto jednak zdecydować się na zajęcia, które prowadzone są w nowoczesny sposób i bazują na nowoczesnych materiałach oraz skutecznych metodach nauczania. Oba te warunki spełnia angielski Lublin w noProblem! Jak wyglądają zajęcia w naszej szkole angielskiego?

Angielski online w noProblem jest realizowany w innowacyjny sposób, który pozwala kursantom przełamywać barierę językową. Zajęcia odbywają się przez internet i są prowadzone przez lektorów polskojęzycznych i wykwalifikowanych native speakerów. Decydując się na angielski online dla dorosłych, masz okazję regularnie konwersować w języku obcym, dzięki czemu uczysz się płynnego wypowiadania się i szybkiego formułowania myśli. W zależności od Twoich upodobań możesz zapisać się na angielski w grupie (prowadzony w niewielkich zespołach do 5 osób) lub indywidualny kurs angielskiego online. W naszej ofercie znajdują się także m.in.:

Zachęcamy do kontaktu!

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj swój!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *