Zastanawiasz się, jak nauczyć się angielskiego? Bez względu na to, czy jesteś początkującym słuchaczem/słuchaczką, czy zaawansowanym, zawsze możesz podnieść swoje umiejętności językowe na wyższy poziom. Nauka języka angielskiego może być skuteczna, pod warunkiem, że realizujesz ją w odpowiedni sposób. W dzisiejszym artykule przedstawiamy 7 porad, które pomogą Ci szybko i efektywnie nauczyć się angielskiego!

Chcesz nauczyć się angielskiego? Wyznacz sobie realistyczne cele

Podstawą, o którą musisz zadbać, gdy rozważasz, jak się uczyć angielskiego, jest określenie swoich celów. Co chcesz osiągnąć? Na czym Ci zależy? Wyznaczenie konkretnych celów pozwoli dostosować metody nauki odpowiednio do potrzeb oraz znaleźć kurs lub szkołę odpowiadającą Twoim potrzebom. Po uświadomieniu sobie na czym chcesz się skupić, szybciej dostrzeżesz efekty i postęp. Dzięki temu będziesz miał/miała jasne cele do realizacji, co zwiększy Twoją motywację i determinację.

Chcesz nauczyć się angielskiego? Wyznacz sobie realistyczne cele

Wyznaczanie realistycznych celów sprawdza się nie tylko w kontekście poprawy znajomości języka angielskiego. To aspekt kluczowy dla osiągnięcia sukcesu w nauce, pracy czy życiu osobistym. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Locke’a i Lathama (2002), cele mają znaczący wpływ na motywację oraz wydajność. Wyznaczenie konkretnych, mierzalnych, osiągalnych, realistycznych i czasowo określonych (tzw. cele SMART) celów pozwala lepiej dostosować metody nauki, co przekłada się na efektywność uczenia się.

Przykładami realistycznych celów mogą być:

  • opanowanie podstaw języka angielskiego w ciągu 6 miesięcy,
  • ukończenie kursu online z zakresu programowania w ciągu 3 miesięcy,
  • zdobycie certyfikatu z zakresu zarządzania projektami do końca roku.

Pamiętaj o tym, że cele powinny być elastyczne i dostosowywane w razie potrzeby. Cytując Johna C. Maxwella, „Nie ma nic złego w zmianie planu, ale zawsze należy się trzymać celu”. Wskazówka ta podkreśla, że kluczem do sukcesu jest dążenie do określonych celów, jednocześnie pozostając otwartym na dostosowanie strategii w miarę potrzeb.

Ciekawostka:

Akronim SMART pochodzi od angielskich słów, które określają kryteria wyznaczania celów. Oto ich znaczenie:

  • Specific (Specyficzne) – cele powinny być jasno zdefiniowane i precyzyjne, aby uniknąć niejasności lub nieporozumień. Im bardziej szczegółowy cel, tym łatwiej będzie opracować plan działania.
  • Measurable (Mierzalne) – cele powinny być mierzalne, co oznacza, że muszą istnieć konkretne wskaźniki postępu, które pozwolą ocenić, czy cel został osiągnięty czy nie. Mierzalność umożliwia śledzenie postępów i dostosowywanie planu działania w razie potrzeby.
  • Achievable (Osiągalne) – cele powinny być realistyczne i możliwe do osiągnięcia, biorąc pod uwagę dostępne zasoby, umiejętności i czas. Zbyt ambitne cele mogą prowadzić do frustracji i zniechęcenia, podczas gdy zbyt łatwe cele nie będą stanowić wystarczającego wyzwania.
  • Relevant (Relewantne) – cele powinny być istotne i związane z większymi celami życiowymi, zawodowymi czy edukacyjnymi. Relewantne cele zapewniają motywację i poczucie celowości, co jest ważne dla utrzymania zaangażowania w procesie uczenia się.
  • Time-bound (Czasowo określone) – cele powinny mieć wyznaczony termin realizacji, co pozwala lepiej zorganizować czas i priorytety. Ustalenie ram czasowych dodaje presji, co może pomóc w utrzymaniu motywacji i konsekwencji w podejmowanych działaniach.

Akronim SMART może pomóc w opracowaniu jasnych, skutecznych celów, które zwiększają szanse na ich osiągnięcie. Pamiętaj, że cel, który spełnia wszystkie kryteria SMART, ma większe szanse na sukces niż cel niejasny, niemierzalny, niewykonalny, nieistotny lub nieokreślony czasowo.


Jak nauczyć się języka angielskiego? Ucz się codziennie i regularnie

Pamiętaj, że efektywność nauki wzrasta, jeśli odbywa się ona co najmniej dwa razy w tygodniu. A jeszcze lepiej jeśli masz chociaż kilkanaście minut dziennie i możesz wykorzystać je na naukę angielskiego w domu, w formie powtórki do zajęć i dodatkowych ćwiczeń. Dzięki codziennej nauce będziesz utrwalać swoje umiejętności językowe i łatwiej zapamiętywać nowe słownictwo. Systematyczność to klucz do tego, jak skutecznie uczyć się angielskiego!

Jak nauczyć się języka angielskiego? Ucz się codziennie i regularnie

Efektywna i szybka nauka angielskiego – zapisz się na kurs językowy i dodatkowe zajęcia

Angielski online dla dorosłych w noProblem stanowi doskonały sposób na to, jak szybko nauczyć się angielskiego pod okiem profesjonalistów. W zależności od Twoich potrzeb, możesz zdecydować się na angielski w grupie lub indywidualny kurs angielskiego online. Nasza szkoła oferuje dodatkowe zajęcia, takie jak konwersacje, warsztaty czy spotkania z native speakerami. Skorzystanie z tych możliwości sprawi, że szybka nauka angielskiego będzie dla Ciebie przyjemnością, a także pozwoli na zdobycie nowych umiejętności i przyjaciół z różnych części świata.

Połącz naukę języka z relaksem – słuchaj podcastów oraz oglądaj filmy i seriale w oryginale

Często ludzie rozważający, jak się uczyć angielskiego, nie zdają sobie sprawy, że mogą to robić, łącząc przyjemne z pożytecznym. Słuchanie podcastów, a także oglądanie filmów, seriali i vlogów w oryginale będzie dla Ciebie ciekawą i relaksującą formą nauki. Dzięki niej poszerzysz słownictwo i poznasz różne standardy wymowy, a to znacznie przyspieszy opanowanie rozumienia ze słuchu.

Połącz naukę języka z relaksem – słuchaj podcastów oraz oglądaj filmy i seriale w oryginale

Jak szybko nauczyć się angielskiego? Spraw, by stał się częścią Twojego życia

Jeśli interesuje Cię dodatkowa, samodzielna nauka języka angielskiego, to pamiętaj, aby otaczać się nim na co dzień. Im więcej będziesz miał/miała styczności z językiem angielskim, tym szybciej go opanujesz. Dzięki temu będziesz mógł/mogła swobodnie korzystać z angielskich źródeł informacji i zrozumiesz kulturę krajów anglojęzycznych.

Pragniesz płynnie mówić po angielsku? Ćwicz rozumienie ze słuchu i pracuj z native speakerem

Poświęć czas na słuchanie języka angielskiego w różnych kontekstach, takich jak wiadomości, wywiady, filmy edukacyjne czy podcasty. Dobrym sposobem ćwiczenia słuchania jest także praca z native speakerem, który pomoże Ci zrozumieć różne standardy wymowy i zwroty używane w codziennym języku w bezpiecznym otoczeniu sali lekcyjnej (także wirtualnej). Dzięki temu poprawisz swoją umiejętność rozumienia mówionego angielskiego i szybko zauważysz postęp w formułowaniu swoich wypowiedzi. Angielski online z lektorem obcojęzycznym w noProblem jest doskonałą metodą na to, jak nauczyć się mówić po angielsku.

Kluczem do nauki angielskiego, czy jakiegokolwiek innego języka, jest pozwolenie sobie na popełnianie błędów. Badania wskazują, że błędy są niezbędnym elementem nauki języków obcych.

Dr Paul Nation, ekspert w dziedzinie nauki języków obcych, podkreśla, że „popełnianie błędów jest ważnym źródłem informacji zwrotnej, która pozwala na przyswojenie języka” (Nation, 2001). W praktyce oznacza to, że ucząc się na błędach, uczestnicy kursów językowych zyskują cenną wiedzę na temat tego, co jest poprawne, a co nie, co przyczynia się do ich postępów językowych.

Im więcej ćwiczysz, gdy uczysz się języka angielskiego, tym więcej błędów popełnisz, ale właśnie dzięki temu będziesz mieć szansę unikać tych samych pomyłek w przyszłości. Dzięki temu zyskasz pewność siebie, a także nauczysz się, jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami językowymi. Jak powiedział Michael Jordan, słynny koszykarz, „Nie obawiam się przegrywać, ale obawiam się nie próbować”. Ten cytat podkreśla, że podejmowanie ryzyka i akceptowanie błędów jest kluczowe dla rozwoju i sukcesu.

W trakcie zajęć, masz okazję przeanalizować swoje błędy, poznać alternatywy, jak powinno mówić się poprawnie, a także przećwiczyć pewne sytuacje z życia codziennego, co przygotuje Cię na sprawdzenie się w realnych sytuacjach. Badania przeprowadzone przez Lightbown i Spada (2006) wykazały, że uczniowie, którzy mają możliwość analizowania i poprawiania swoich błędów, przyswajają język obcy efektywniej niż ci, którzy otrzymują jedynie informacje o tym, co jest niepoprawne.

Podsumowując, błędy są nieodłącznym elementem procesu nauki języka obcego, a ich analiza i korekta są kluczowe dla postępów językowych. Nie bój się popełniać błędów, gdyż właśnie dzięki nim uczysz się i rozwijasz swoje umiejętności językowe.

Bonus – kilka sprawdzonych rad z zakresu nauki języka angielskiego w domu

Kiedy poznałeś lub poznałaś już podstawowe wskazówki odnośnie tego, jak się nauczyć angielskiego, czas na mały bonus! To rady uniwersalne, które pomogą Ci szybciej opanować każdy język obcy. Wciel je w życie i obserwuj swoje zaskakujące postępy w nauce!

Ćwicz pisanie

Regularne ćwiczenie pisania (i nie mamy tu na myśli wypracowań czy rozprawek) w języku angielskim pozwoli Ci nie tylko poznać nowe słówka i poprawić gramatyczne umiejętności, ale także zyskać pewność siebie podczas komunikacji pisemnej i ustnej. Jeśli na początkowym etapie nauki potrzebujesz więcej czasu na „zebranie myśli” żeby coś powiedzieć, to takie spisane zdania czy myśli łatwiej powrócą do Ciebie w trakcie rozmowy. Warto bawić się nowo poznanymi słówkami, tworząc z nimi zdania i/lub pytania dla przećwiczenia gramatyki oraz różnych kontekstów, w których są one używane, a potem sprawdzić to ze swoim lektorem.

Ćwicz pisanie

Ucz się idiomów i zwrotów potocznych

Znajomość idiomów i zwrotów potocznych, (których nie da się dosłownie przetłumaczyć) ułatwi Ci zrozumienie mówionego jak i pisemnego angielskiego. Według Rosamund Moon (1997), „idiomy są nie tylko bogatym i barwnym elementem języka, ale również ważnym składnikiem kompetencji językowej każdego użytkownika języka”.

A to, z kolei, pozwoli na swobodniejszą komunikację z native speakerami oraz pomoże lepiej zrozumieć kulturę krajów anglojęzycznych. Pozwoli Ci także uniknąć czasem zabawnych, a czasem niezręcznych sytuacji, kiedy mylnie coś zinterpretujesz lub przedstawisz.

Badania przeprowadzone przez Liao i Fukuya (2004) wykazały, że uczestnicy, którzy uczyli się idiomów i zwrotów potocznych, osiągali lepsze wyniki w testach sprawności językowej. Jest to więc wyraźna wskazówka odnośnie tego, jak nauczyć się języka angielskiego.

Aby ułatwić proces uczenia się idiomów i zwrotów potocznych, warto zastosować poniższe strategie.

  • Czytaj książki, artykuły i oglądaj filmy w języku angielskim: im więcej będziesz narażony na język, tym łatwiej będzie Ci zrozumieć i nauczyć się nowych idiomów i zwrotów.
  • Używaj słowników idiomów: słowniki idiomów, takie jak „Oxford Dictionary of Idioms” czy „Cambridge International Dictionary of Idioms”, mogą pomóc w zrozumieniu znaczeń i kontekstów użycia idiomów.
  • Zapisuj i ćwicz nowe idiomy: notuj interesujące idiomy, które napotkasz, i staraj się ćwiczyć ich używanie we własnych wypowiedziach. Możesz je ująć w formie wygodnych fiszek z napisami wyjaśniającymi znaczenie idiomów w języku polskim.
  • Ucz się idiomów w kontekście: staraj się zrozumieć, w jakich sytuacjach dany idiom może być używany, aby lepiej zrozumieć jego znaczenie i funkcję.
  • Ćwicz z native speakerami: ćwicz używanie idiomów i zwrotów potocznych w rozmowach po angielsku z native speakerami, którzy mogą poprawić Twoje błędy i pomóc zrozumieć kontekst użycia.

Korzystając z tych strategii, będziesz mógł/mogła efektywnie zwiększyć tempo nauki idiomów i zwrotów potocznych, co z kolei pozwoli Ci osiągnąć płynność i pewność siebie w komunikacji w języku angielskim. Idiomy i zwroty potoczne są nieodłącznym elementem języka, a ich znajomość sprawi, że będziesz odbierany/a jako osoba znająca język angielski na poziomie wyższym.

Ponadto, warto zwrócić uwagę na inne aspekty kulturowe, które mogą wpłynąć na sposób, w jaki używamy idiomów i zwrotów potocznych.

  • Poznaj kulturę anglojęzyczną: znajomość kultury danego kraju pozwoli Ci lepiej zrozumieć kontekst używania idiomów i zwrotów potocznych. Książki, filmy, artykuły prasowe czy rozmowy z native speakerami są doskonałymi źródłami wiedzy na ten temat.
  • Naucz się rozpoznawać sytuacje, w których warto używać idiomów: idiomy są często używane w mniej formalnych sytuacjach. Nauka języka angielskiego wymaga zrozumienia, kiedy stosować idiomatyczne wyrażenia. Pozwoli Ci to uniknąć nieporozumień i poprawić jakość komunikacji.
  • Uważaj na „fałszywych przyjaciół” (ang. false friends) i różnice kulturowe: niektóre idiomy mogą wydawać się podobne do wyrażeń w Twoim języku ojczystym, ale mają inne znaczenie w języku angielskim. Dlatego warto sprawdzić znaczenie idiomu, zanim zaczniesz go używać, aby uniknąć nieporozumień.

Idiomy i zwroty potoczne stanowią istotną część języka angielskiego, a ich nauka jest niezbędna dla każdego, kto chce osiągnąć biegłość językową i swobodnie porozumiewać się z native speakerami.

Ćwicz mówienie

Jak nauczyć się mówić po angielsku w swobodny sposób? Przede wszystkim regularnie ćwiczyć! Systematyczny trening mówienia w języku angielskim zwiększy Twoją pewność siebie, pozwoli na lepszą wymowę i płynność mówienia. Ćwicz mówienie, prowadząc rozmowy z native speakerami, biorąc udział w zajęciach indywidualnych lub grupowych. Badania przeprowadzone przez Longa (1983) wykazały, że interakcje z osobami posługującymi się językiem docelowym są kluczowe dla osiągnięcia płynności językowej.

Przesłuchując zarejestrowane zajęcia i sprawdzając, jak sobie radzisz w różnych wypowiedziach oraz analizując, co można było powiedzieć w danej sytuacji, będziesz mógł poprawić swoje umiejętności komunikacyjne. Badania przeprowadzone przez DeKeysera (2007) pokazują, że analiza własnych wypowiedzi i refleksja nad nimi prowadzi do bardziej efektywnego uczenia się języka.

Spisz swoje propozycje i przedyskutuj je z lektorem na kolejnych zajęciach. Będziesz mieć gotowe wyrażenia/sposoby na kolejne tego typu sytuacje. Eksperyment przeprowadzony przez Boers i innych (2017) wykazał, że uczestnicy, którzy przygotowywali się do rozmów, notując użyteczne wyrażenia i konstrukcje, osiągali lepsze wyniki w testach językowych.

Ćwicz mówienie

Ponadto, aby ułatwić proces uczenia się mówienia, warto zastosować następujące strategie.

  • Ucz się przez zabawę: gry językowe, mogą pomóc w rozwijaniu słownictwa i umiejętności komunikacyjnych.
  • Wyznacz sobie cele: ustal konkretne cele językowe, takie jak poprawa wymowy czy nauka 10 nowych zwrotów każdego tygodnia.
  • Ćwicz wymowę: korzystaj z zajęć z native speakerami, aby ćwiczyć wymowę trudnych słów i fraz. Badania przeprowadzone przez lingwistów dowodzą, że ćwiczenie wymowy wpływa pozytywnie na zrozumiałość mówionego języka.
  • Zastosuj technikę tzw. „shadowing”: słuchaj nagrań w języku angielskim, jednocześnie powtarzając za mówiącym. Badania wykazały, że ta technika może prowadzić do poprawy płynności i wymowy.
  • Ćwicz improwizację: ucz się radzić sobie z nieoczekiwanymi sytuacjami językowymi poprzez ćwiczenie improwizacji. Improwizacja może pomóc w rozwijaniu umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i zwiększyć pewność siebie.

Korzystając z tych strategii, będziesz mógł efektywnie ćwiczyć mówienie w języku angielskim, co z kolei pozwoli Ci osiągnąć płynność i pewność siebie w komunikacji. Pamiętaj, że regularne ćwiczenie i zaangażowanie są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w nauce języka obcego. Jak powiedział Benjamin Franklin, „powiedz mi, a zapomnę; naucz mnie, a będę pamiętać; zaangażuj mnie, a nauczę się” – to podejście sprawdza się również w kontekście tego, jak się nauczyć angielskiego w mowie.

Jeśli nie jesteś pewny / pewna jak do tego się zabrać, czy się w tym odnajdziesz i jak sobie to zorganizować – zdaj się na sprawdzoną i polecaną szkołę noProblem. Połączymy dla Ciebie te elementy w taki sposób, aby przyspieszyć Twoje efekty. Wygodna forma online naszych zajęć sprawia, że z usługi angielski Lublin mogą korzystać kursanci z całej Polski. Niezależnie od tego, czy spędzasz czas w górach, nad morzem czy w domku nad jeziorem – wystarczy stabilne połączenie z Internetem i chęci do nauki, żebyś mógł/mogła szlifować z nami swoje umiejętności językowe.

Jak skutecznie uczyć się angielskiego? Podsumowanie

Podsumowując, nauka angielskiego może być łatwa i przyjemna, jeśli podejdziesz do niej z odpowiednim nastawieniem i skorzystasz z naszych porad. Pamiętaj o regularności, dostosowaniu materiałów do swojego poziomu oraz praktyce w różnych formach. Nie bój się wyzwań i pozwól sobie na popełnianie błędów. To wszystko sprawi, że skutecznie i szybko nauczysz się języka angielskiego!

Warto pamiętać, że opanowanie języka obcego to proces, który wymaga czasu, cierpliwości i zaangażowania. Kluczem do sukcesu jest wytrwałość, systematyczność oraz otwartość na nowe doświadczenia i wyzwania. Im więcej czasu poświęcisz na naukę angielskiego, tym lepiej będziesz go opanowywać. Dlatego też zachęcamy do cierpliwości, regularnego podejścia do nauki i korzystania z różnorodnych metod, które pomogą Ci na tej językowej drodze.

Jeżeli Twoim celem jest osiągnięcie swobody językowej, umiejętność sprawnego komunikowania się i bezproblemowego formułowania myśli, to kursy angielskiego online w noProblem są idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Naszymi słuchaczami zostają dorosłe osoby w różnym wieku i na różnym poziomie językowego zaawansowanie, także ci, którzy do niedawna zastanawiali się, jak nauczyć się angielskiego od zera. W ofercie noProblem znajduje się także szereg innych kursów językowych, w tym m.in.:

Chcesz przekonać się, jak nauczyć się angielskiego w nowoczesny sposób bez tradycyjnych podręczników i kserówek pełnych gramatycznych ćwiczeń? Zapraszamy do kontaktu!

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj swój!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *