Route 66, nazywana także Mother Road, to jedna z największych amerykańskich przygód, według wielu najsłynniejsza i najbardziej fascynująca droga świata. Otoczona wieloma historiami i legendami stała się ponadczasowym symbolem obecnym w kulturze USA. Rozciągała się na blisko 4 tysiącach kilometrów, łączyła Chicago i Los Angeles, przebiegała przez przez 8 stanów: Illinois, Missouri, Kansas, Oklahomę, Teksas, Nowy Meksyk, Arizonę i Kalifornię. Została otwarta w 1926 roku. Tętniła życiem w latach 30-stych, czyli w czasie wielkiego kryzysu. Jednak i Droga 66 musiała ostatecznie poddać się upływowi czasu – skreślono ją z listy autostrad krajowych w 1985 roku i zastąpiono ją Interstate 40.

W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, dlaczego Route 66 w USA cieszy się taką estymą i jakich dzieł kultury stała się bohaterką. Zapraszamy na tę pasjonującą przejażdżkę!

Skąd wziął się fenomen sześćdziesiątki-szóstki? O co chodzi z tym amerykańskim snem?

Droga 66, czyli kochana w USA Mother Road, miała opiekować się podróżnymi, zapewniać im bezpieczeństwo i prowadzić do lepszego świata. W oczach wielu Amerykanów stała się symbolem wiary w lepszą przyszłość. Route 66 w latach 30. była trasą, która umożliwiała podróż na zachód USA, często w nadziei bardziej dostatnie życie. Wiele rodzin zmęczonych suszą i złymi warunkami życia w Oklahomie, pakowało cały swój dobytek i wyruszało do Kalifornii. Dla nich Route 66 nie była atrakcją – stanowiłą drogę do lepszego jutra. Jak śpiewają Stonesi i wiele innych amerykańskich kultowych bandów:

Well if you ever plan to motor west
Just take my way that’s the highway that’s the best
Get your kicks on Route 66

Warto wspomnieć, że często obietnica lepszego życia okazywała się złudna. Po drugiej stronie, czyli w Kalifornii, czekała na podróżnych przykra niespodzianka, rzesze napływającej ludności szybko zapełniły rynek pracy oraz obudziły wrogość mieszkańców.

W czasach świetności, wzdłuż Drogi 66 (określanej dziś przez niektórych niepoprawnie jako Autostrada 66) wyrosło wiele lokali, a nawet małych miasteczek, które utrzymywały się dzięki ogromnej liczbie migrujących rodzin. Można było odwiedzić najbardziej osobliwe przybytki – bary, stacje i motele, rodzinne biznesy, których liczba mocno zredukowała się wraz z powstaniem nowych autostrad szybkiego ruchu. Przydrożne biznesy i miasteczka, które powstawały wzdłuż drogi, zaczęły upadać.

Route 66. Czy droga legenda w USA rzeczywiście prowadziła do spełnionych marzeń i wolności? 1

Obecnie turyści chętnie odwiedzają raczej nieuczęszczaną już w celach transportowych Drogę Legendę. Route 66 nadal kojarzy nam się ona ze spełnieniem amerykańskiego snu, a przydrożne atrakcje skutecznie podtrzymują to wrażenie, przyciągają swoją wyjątkowością i obietnicą przeżycia czegoś niesamowitego. W wielu stanach, przez które przebiega trasa można, znaleźć muzeum Route 66. Przydrożne lokale stylizują się na te dawniejsze oraz zapewniają mnóstwo frajdy turystom.

Route 66 stała się też bohaterką wielu piosenek, filmów i książek.

Jednym z najważniejszych dzieł, w którym pojawia się najsłynniejsza droga w USA, jest książka „Grona gniewu” Johna Steinbecka. Warto przy tym podkreślić, że autor otrzymał za nią nagrodę Pulitzera. To historia amerykańskiej rodziny farmerów, która z powodu sytuacji ekonomicznej zmuszona jest do opuszczenia Oklahomy i udaje się w podróż Drogą 66 w poszukiwaniu lepszego życia w Kalifornii.

Droga Legenda pojawia się także w wielu filmach. Jeśli macie ochotę na prawdziwy amerykański trip filmowy, polecamy film drogi „W krzywym zwierciadle: Wakacje.”. Amerykański klimat i różne atrakcje z trasy, w tym słynny Wigwam Hotel są niezaprzeczalnymi smaczkami, dla których warto to dzieło obejrzeć. Jeśli nie jesteście fanami komedii, może zainteresować Was natomiast „Little Miss Sunshine”. To opowieść o małej Olive, która wraz z rodziną podróżuje Route 66, aby spełnić marzenia i wygrać konkurs na Małą Miss. Droga 66 pojawia się również w animowanym filmie Auta, klasyku Thelma i Louise, ekranizacji książki Grona Gniewu oraz w Easy Riderze z fantastycznym Jackiem Nicholsonem.

Route 66. Czy droga legenda w USA rzeczywiście prowadziła do spełnionych marzeń i wolności? 3

Podsumowanie

Na pewno nie wszystkie historie dotyczące Route 66 są prawdziwe, ale nie bez powodu miejsce to zyskało miano Drogi Legendy i kursują do niego wycieczki, które przy okazji „zahaczają” również o główne miasta w okolicy. Nadal żywa i przyciągająca turystów, zapisała się już na zawsze na kartach historii Stanów Zjednoczonych.

Chcesz na własne oczy zobaczyć, jak prezentuje się chluba USA, Droga 66, oraz inne symbole Stanów Zjednoczonych, ale obawiasz się, że bariera językowa stanie Ci na przeszkodzie w realizacji tego celu? Angielski Lublin w noProblem pomoże Ci spełnić marzenia! Na naszych zajęciach kursanci nabierają swobody językowej i uczą się sprawnie formułować myśli, dzięki czemu są przygotowani na niemal każdą ewentualność, jaka może ich spotkać za granicą. U nas możesz zapisać się na amerykański angielski online, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do podróży do USA. Trasa 66 oraz szereg innych atrakcji czekają na Ciebie – wystarczy odpowiednio poprawić swoje umiejętności językowe i można bez obaw ruszać w świat!

Angielski online dla dorosłych w noProblem prowadzimy na różnych poziomach zaawansowania i w sposób dostosowany do potrzeb kursantów. Możesz zdecydować się na warsztatowy angielski w grupie lub indywidualny kurs angielskiego online. W naszej ofercie dostępne są także specjalistyczne kursy języka angielskiego, w tym m.in. angielski biznesowy.

Zapraszamy do kontaktu!

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj swój!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *